Straż Graniczna Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie Spotkanie podsumowujące amerykański program pomocowy EXBS - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Spotkanie podsumowujące amerykański program pomocowy EXBS

Autor: Edward Milewski
19.01.2016

W terminie 13-14 stycznia 2016 r. przedstawiciel Centrum Szkolenia SG uczestniczył w dorocznym spotkaniu zorganizowanym przez Departament Stanu USA na temat funkcjonowania amerykańskiego programu pomocowego EXBS (Export Control and Related Border Security).

Spotkanie podsumowujące odbyło się w stolicy Republiki Cypru - Nikozji. Z uwagi na pięcioletni okres funkcjonowania Programu EXBS i określoną w nim, istotną rolę polskiej SG, w trakcie konferencji omówiono m.in. dotychczasowe korzyści płynące z działań realizowanych na rzecz beneficjentów programu, działania które należy podjąć celem wzmocnienia efektywności działań szkoleniowych oraz skupiono się na dalszych planach w tym zakresie. Przedstawiciel  Straży Granicznej w trakcie swego wystąpienia omówił rodzaje szkoleń, które w latach 2014-2015  zrealizowane zostały przez funkcjonariuszy kętrzyńskiego ośrodka szkolenia na rzecz beneficjentów programu EXBS.

Stronę amerykańską reprezentowali  m.in. Dyrektor Biura Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Nierozprzestrzeniania Broni Jądrowej, Zastępca Szefa Misji USA w Nikozji, przedstawiciel misji Stanów Zjednoczonych przy Unii Europejskiej, Dyrektor Departamentu Współpracy i Rozwoju Komisji Europejskiej, Regionalny Attache Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Ceł i Ochrony Granic, przedstawiciel Amerykańskiego Departamentu Handlu/ Biura Przemysłu i Bezpieczeństwa , Dyrektor Partnerskiego Programu Naukowego oraz dyplomaci reprezentujący ambasady USA z: Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Bułgarii, Chorwacji, Rumunii, Cypru i Polski.

do góry