Straż Graniczna Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie Kontrola stanu technicznego pojazdów – kurs doskonalący - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Kontrola stanu technicznego pojazdów – kurs doskonalący

Adam Śnieżko
09.02.2016

W dniach 1-5 lutego 2016 roku w Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie odbył się kurs doskonalący „Kontrola stanu technicznego pojazdów”. W szkoleniu wzięło udział 15 funkcjonariuszy z oddziałów: bieszczadzkiego, nadbużańskiego, morskiego, podlaskiego.

W części teoretycznej zajęć uczestnicy zapoznali się z podstawami prawnymi kontroli ruchu drogowego przez Straż Graniczną, przepisami regulującymi wymogi stanu technicznego pojazdu dopuszczonego do ruchu. Prowadzący przedstawili zakres najczęściej występujących usterek, sposoby ich ujawniania i ocenę w odniesieniu do wymogów formalnych. Istotnym elementem szkolenia było nabycie umiejętności oceny i kwalifikacji usterek i ostateczna decyzja kontrolującego.

Uczestnicy kursu zapoznali się z zasadami obsługi podstawowego sprzętu wykorzystywanego podczas kontroli, tj. analizator spalin, dymomierz, miernik przepuszczalności światła, urządzenie do pomiaru hałasu.

W części praktycznej zajęć słuchacze dokonywali praktycznej kontroli pojazdów. Ćwiczenie przeprowadzono wraz z funkcjonariuszami Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie. Podczas kontroli ujawniono kilka przypadków łamania przepisów z zakresu stanu technicznego pojazdów. W dwóch przypadkach, w wyniku działania funkcjonariuszy SG, inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne pojazdów. W jednym przypadku pojazd nie został dopuszczony do dalszego ruchu.

  • Ocena usterek w pojeździe
    Ocena usterek w pojeździe
  • Współdziałanie z WITD
    Współdziałanie z WITD
  • Współdziałanie z WITD
    Współdziałanie z WITD
do góry