Straż Graniczna Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie Kolejna edycja kursu doskonalącego - Podstawy wiedzy i umiejętności do prowadzenia działań z jednostkami Sił Zbrojnych RP – zakończona. - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Kolejna edycja kursu doskonalącego - Podstawy wiedzy i umiejętności do prowadzenia działań z jednostkami Sił Zbrojnych RP – zakończona.

Wojciech Wróbel
18.07.2017

W dniach 10 – 14 lipca 2017 r. Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, przy współudziale 2 instruktorów - snajperów z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, zrealizowało kolejną w tym roku edycję kursu doskonalącego przygotowującego w podstawowym zakresie funkcjonariuszy SG do wspólnych działań z żołnierzami Sił Zbrojnych RP.

W kursie uczestniczyło 15 funkcjonariuszy z Podlaskiego, Warmińsko – Mazurskiego, Bieszczadzkiego i Śląskiego  Oddziału SG.
Na bazie obiektów CSSG i terenów leśnych Leśnictwa Gierłoż Nadleśnictwa Srokowo zrealizowano szereg ćwiczeń, m.in. z zakresu dowodzenia drużyną, prowadzenia działań w różnych środowiskach walki, prowadzenia rozpoznania określonego terenu, pracy na mapie w standardach NATO, wykonywania pomiarów w terenie. Wspólnie z żołnierzami JWK z Lublińca ćwiczono taktykę i techniki poruszania się w terenie otwartym, prowadzono rozpoznanie dróg i miejscowości w dzień i w nocy a także sprawdzania i zajmowania obiektów. Funkcjonariusze działając w składzie sekcji rozpoznania ćwiczyli m.in. marsz ubezpieczony, sposoby zrywania kontaktu z przeciwnikiem, a także dobór i przygotowanie stanowisk obserwacyjnych, gdzie zwracano także uwagę na odpowiednie maskowanie oraz zajmowanie i opuszczanie stanowisk. Wspólne przedsięwzięcie Straży Granicznej i Sił Zbrojnych RP wpłynęło w dużym stopniu na zrozumienie zadań realizowanych przez obie instytucje w ramach poprawiania bezpieczeństwa granic i państwa.

 

 • Obrona okrężna
  Obrona okrężna
 • Postawa gotowości
  Postawa gotowości
 • Postawa strzelecka klęcząc
  Postawa strzelecka klęcząc
 • Postawa strzelecka leżąc
  Postawa strzelecka leżąc
 • Postawa strzelecka stojąc
  Postawa strzelecka stojąc
do góry