Dzięki unijnemu Funduszowi Granic Zewnętrznych Polowa Baza Szkoleń Minersko-Pirotechnicznych w Centrum Szklenia SG w Kętrzynie wzbogaciła się o sprzęt specjalistyczny wart ponad 2 miliony złotych.
Od stycznia do czerwca 2014 r. Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, przy wsparciu Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, realizowało działania współfinansowane ze środków Funduszu Granic Zewnętrznych. W ramach projektu nr FGZ-12-3141 pn. "Podnoszenie kompetencji kadry dydaktycznej CSSG oraz zabezpieczenie szkoleń specjalistycznych w zakresie działań minersko-pirotechnicznych dla funkcjonariuszy SG realizujących zadania w bezpośredniej ochronie granicy państwowej - etap II" zakupiono m.in. roboty pirotechniczne, przenośny rentgen, aktywne ochraniacze słuchu, zestawy lin i haków, zapalarki, wyrzutniki pirotechniczne, a także umundurowanie specjalistyczne dla kadry dydaktycznej. Ponadto w ramach działań projektowych trzej funkcjonariusze Centrum Szkolenia (instruktorów-pirotechników) wzięli udział w szkoleniu specjalistycznym, które zakończyło się egzaminem przeprowadzonym przez komisję z Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia i uzyskali uprawnienia do prowadzenia prac z zakresu oczyszczania terenu z materiałów wybuchowych. Całkowita wartość projektu wyniosła 2.151.996,- złotych, w tym finansowanie z funduszu w wysokości 1 613 997,- złotych.
Sprzęt pozyskany dzięki wsparciu Unii Europejskiej zostanie wykorzystany w szkoleniu funkcjonariuszy grup pirotechnicznych, zapewniających bezpieczeństwo w lotniczej komunikacji międzynarodowej.
Polowa Baza Polowa Baza Szkoleń Minersko-Pirotechnicznych w Centrum Szklenia SG w Kętrzynie istnieje od ponad trzech lat. Jest to jedyny w Straży Granicznej obiekt przeznaczony do realizacji szkoleń z wykorzystaniem materiałów wybuchowych, a Centrum Szkolenia Straży Granicznej jako jedyny ośrodek szkolenia naszej formacji posiada uprawnienia do prowadzenia szkoleń i kursów z tego zakresu. W bieżącym roku w CS SG prowadzonych jest sześć szkoleń z zakresu minersko-pirotechnicznego, w wyniku których przeszkolonych zostanie blisko 100 osób, w tym również funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej i Biura Ochrony Rządu. W ubiegłym roku przeszkolono 102 osoby, oprócz funkcjonariuszy SG również przedstawicieli Wojska Polskiego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Żandarmerii Wojskową i Biuro Ochrony Rządu.
Baza Minersko-Pirotechnicznych zlokalizowana jest na terenie byłej strzelnicy odkrytej w Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie, która w 2012 r. została zmodernizowana i dostosowana do wymagań stawianych przy prowadzeniu prac z materiałami wybuchowymi. W trakcie szkolenia słuchacze nabywają wiedzę i doskonalą umiejętności między innymi z zakresu rozpoznawania materiałów wybuchowych i środków inicjujących wybuch, przeszukania terenu i obiektów, organizowania i prowadzenia ewakuacji osób, a także wykorzystania środków zabezpieczenia indywidualnego i sprzętu technicznego do prowadzenia rozpoznania.