W dniach 08-12 czerwca 2015 r. w Centrum Szkolenia Straży Granicznej realizowany był kurs doskonalący języka angielskiego pn. „Warsztaty językowe dla funkcjonariuszy pełniących służbę w ośrodkach strzeżonych i aresztach w celu wydalenia” (poziom A2).
Zajęcia koncentrowały się na funkcjonalnym języku użytkowym, a głównym celem szkolenia było doskonalenie umiejętności skutecznego komunikowania się w autentycznych sytuacjach, jakie mogą zaistnieć podczas kontaktów służbowych z cudzoziemcami, w czasie służby w ośrodkach strzeżonych i aresztach w celu wydalenia. Kurs obejmował m.in. tematykę zatrzymania, doprowadzenia, przeszukania i obszukania, przyjęcia cudzoziemca do ośrodka strzeżonego lub aresztu w celu wydalenia, prowadzenia wywiadu z cudzoziemcem i wypełniania dokumentacji, a także prowadzenia procedury o nadanie statusu uchodźcy. Była to pierwsza edycja tego kursu w tym roku, kolejna zaplanowana została na sierpień.